Ćwiczenia na rowerze stacjonarnym

Trening na rowerze stacjonarnym należy do grupy ćwiczeń aerobowych, które są idealne do spalania zapasów tłuszczu, ale także pomagają w utrzymaniu serca i układu krwionośnego w dobrej kondycji.

W obecnych czasach ciągle jesteśmy zabiegani, nie mamy zbyt dużo czasu na to, aby ćwiczyć, odżywiamy się niezdrowo. To wszystko prowadzi do nadwagi i związanych z tym problemów zdrowotnych, zwłaszcza związanych z układem krwionośnym. I tutaj z pomocą przychodzą nam urządzenia do ćwiczeń w domu, urządzenia do ćwiczeń aerobowych, które idealnie nadają się do spalania tłuszczu oraz wpływają korzystnie na serce. Jednym z takich urządzeń jest właśnie rower stacjonarny.

ćwiczenia na rowerze stacjonarnym


Zaletą roweru stacjonarnego jest to, że zajmuje stosunkowo mało miejsca w porównaniu z bieżnią, czy orbitrekiem a oferuje on podobne możliwości jeśli chodzi o spalane kalorie. Kolejna zaleta to fakt, że można go sobie postawić w domu i ćwiczyć na nim, nawet oglądając telewizję, kiedy na dworze jest za zimno. Nie musimy w tym celu wychodzić z domu, aby poćwiczyć na siłowni, to samo możemy zrobić w domu. Jak jednak powinien wyglądać prawidłowy trening na rowerze stacjonarnym?

Ćwiczenia na rowerze

Podstawowy trening:
Dobry dla osób początkujących, które dopiero co zaczynają ćwiczyć. Aby osiągnąć wyniki będziesz musieć wykonywać ten trening 3 razy w tygodniu. Przed rozpoczęciem zawsze rozgrzej się porządnie przez 10-15 minut. Następnie wsiądź na rower i pedałuj równo przez 15-20 minut. Podczas treningu monitoruj pracę serca tak, aby puls zawierał się w granicach 60% twojego maksymalnego tętna, które można wyznaczyć np: ze wzoru 220 - wiek. Po treningu odpocznij przez 10 minut.

Trening średnio-zaawansowany:
Podobnie jak poprzednio, z tym że tym razem trening powinien trwać do 40 minut (nie licząc rozgrzewki) a puls powinien zawierać się w przedziale 65-70% twojego maksymalnego tętna. Tego typu trening pozwoli ci spalić około 300 kalorii w tym czasie. Wykonując taki trening 3,4 razy w tygodniu gwarantujesz sobie zrzucenie wagi po kilku tygodniach.

Trening intensywny:
Przykładem może być trening z interwałami, w których na przemian jedziemy ze średnim i maksymalnym natężeniem. W interwałach kiedy jedziemy na luzie puls powinien znajdować się w przedziale 60-70%, natomiast w krótszych interwałach o wysokim natężeniu powinien przekraczać 80%. I tak np: można sobie wyobrazić 2 minuty z dużym natężeniem i 5 minut ze średnim. Wykonując 5 takich cykli trening potrwa 35 minut.

Mam nadzieję, że ten krótki artykuł pozwoli ci lepiej zrozumieć o co tak naprawdę chodzi w treningu na rowerze stacjonarnym i jakie efekty dzięki temu można uzyskać.